Home Reviews Film 13 skenat më të frikshme në filmat jo-horror

13 skenat më të frikshme në filmat jo-horror

0
13 skenat më të frikshme në filmat jo-horror

Të hysh në një film horror është një përvojë mjaft. Edhe audienca më pak e dobët duhet të përgatitet për frikën që do të vijë. Ajo që është më e vështirë për t’u përgatitur është një skenë e frikshme e papritur e pranishme në një film jo-horror, i cili shpesh vjen pa paralajmërim dhe mbetet në mendjen e veteranit më me përvojë të horrorit.

Disa nga këto skena kanë hyrë në historinë e filmit si momente traumatizuese në klasikët e fëmijërisë, siç është skena e varkës nga Willy Wonka dhe fabrika e çokollatësndërsa të tjerët përziejnë në mënyrë të përsosur frikën dhe pezullimin, si një skenë e caktuar “qesharake”. Miqtë e mirë. E përbashkëta e të gjithëve është se askush nuk i ka parë të vijnë.

Përditësuar më 10 korrik 2023, nga Diego Pineda Pacheco:

Kohët e fundit, një gamë e gjerë filmash horror të shquar kanë marrë një pritje të madhe nga audienca. Sidoqoftë, adhuruesit e zhanrit mund të dëshirojnë më shumë frikë sesa mund të gjejnë. Fatmirësisht, ka shumë filma që, megjithëse nuk i përkasin kategorisë së zhanrit horror, ofrojnë skena që sigurisht janë tmerrësisht të tmerrshme.

13 The Child Catcher nga ‘Chitty Chitty Bang Bang’ (1968)

Gjuajtja e fëmijëve nga 'Chitty Chitty Bang Bang'
Imazhi nga United Artists

Nuk dëgjon vërtet Chitty Chitty Bang Bang po flitet shumë këto ditë, gjë që është një turp absolut. Mund të jetë një film familjar mjaft i çuditshëm dhe i çuditshëm, por kjo është pikërisht ajo që e bën atë kaq të veçantë. Është historia e një shpikësi ekscentrik i cili e kthen një makinë të vjetër në një mjet fluturues dhe nis një udhëtim fantastik me familjen e tij.

Të gjithë ata që e kanë këtë lojë argëtuese si një kujtim të dashur fëmijërie, me siguri mendojnë përsëri në skenën Child Catcher dhe ende kujtojnë frikën që ndjenë kur e panë. Edhe për të sapoardhurit, megjithatë, është një skenë shqetësuese e çuditshme me një zuzar vërtet të frikshëm në ballë.

Shikoni në Prime Video

12 The Incenerator nga “Toy Story 3” (2010)

Skena në Toy Story 3 me Woody me zë nga Tom Hanks, Buzz Lightyear me zë nga Tim Allen teksa ulen në plehra gati për t'u djegur.
Imazhi nga Walt Disney Studios Motion Pictures

Edhe nëse audienca moderne e di më mirë, në kohën e Historia e lodrave 3publikimi i ‘s, dukej sikur ishte përfundimi i shumëpritur i ekskluzivitetit të dashur të animuar (dhe megjithëse nuk është më fundi, ai është ende një nga tre filmat më të mirë në historinë e filmit). Në të, Andi është i gjithë i rritur dhe gati për të shkuar në kolegj. Pak para se të ndodhë kjo, lodrat e tij besnike përfundojnë gabimisht në një qendër çerdheje në vend të papafingo të Andit.

Në kulmin e filmit, lodrat duhet t’i shpëtojnë një fabrike të përpunimit të plehrave, por duket se gjithçka humbet kur hasin në një incenerator të pashmangshëm. Ndërsa lodrat mbajnë duart për t’u përgatitur për vdekjen e tyre, publiku nuk mund të mos derdhë disa lot dhe të ndiejë frikë të thellë për fatin e këtyre personazheve që ata i kanë dashuruar.

Shikoni në Disney+

11 Përballja e Chigurh dhe Moss nga ‘No Country for Old Men’ (2007)

burrë që drejton armën te dera në dhomën e motelit me ndriçim të dobët
Imazhi përmes Paramount Vantage

Një nga vëllezërit Coen‘ Filmat më tërheqës dhe të realizuar në mënyrë të admirueshme, Nuk ka vend për të moshuarit është një thriller neo-perëndimor për kaosin që lihet pasi një gjuetar pengohet me dy milionë dollarë nga një marrëveshje droge e shkuar keq.

Gjatë gjithë filmit, antagonisti i tmerrshëm Anton Chigurh gjuan protagonistin derisa më në fund përplasen në një motel. E gjithë sekuenca e shkëmbimit të zjarrit, e krijuar me mjeshtëri nga Coens, është pjesë e barabarta emocionuese dhe e frikshme, me praninë frikësuese, por pothuajse të padukshme të Chigurh-it që duket mbi shikuesit nga fillimi në fund.

Shikoni në Prime Video

10 “Si qesharake?” Skenë nga ‘Goodfellas’ (1990)

Joe Pesci në
Imazhi nga Warner Bros. Pictures

Një nga filmat më të përsosur mafioz të realizuar ndonjëherë, Martin Scorsese‘s Miqtë e mirë kronika e rritjes dhe rënies së kriminelëve të jetës reale Henri Hillqë nga fillimi i tij në mafi e deri në përfundimin epik të karrierës së tij kriminale.

Filmi është dinamik, bindës dhe argëtues; por një gjë që nuk do ta prisnit fillimisht të ishte është e frikshme. E megjithatë, kur Hill po bën shaka me shokun e tij Tommy DeVito dhe duket se Tommy është ofenduar, pezullimi shpejt shndërrohet në terror. Historia e ka pikturuar DeVito-n si një figurë aq sadiste dhe të paparashikueshme, saqë shikuesit për herë të parë mund të mendojnë se filmi do të shndërrohet në një film prerës, dhe Xho Peshi me siguri shet pjesen.

9 Vdekja e Judge Doom nga ‘Who Framed Roger Rabbit’ (1988)

një burrë me sy vizatimor në një magazinë
Imazhi nga Walt Disney Studios Motion Pictures

Një nga filmat më të dallueshëm nga ana vizuale dhe më kreative që Disney ka prodhuar ndonjëherë, Kush e inkuadroi Roger Rabbit është një komedi aventureske e ngjashme me noir-in për një detektiv të urryer, i cili duhet të mbrojë një lepur të animuar popullor pasi ai akuzohet për një krim që nuk e ka kryer.

I keqi i filmit, i luajtur shkëlqyeshëm nga gazmorët Christopher Lloyd, është tepër frikësuese. Megjithatë, nuk ka asnjë moment në film aq të frikshëm sa përballja përfundimtare e heroit kundër tij, kur ai rrafshohet nga një rul me avull, zbulohet se është një toon dhe më pas shkrihet në acid. Kjo mund të tingëllojë sikur është shumë e frikshme për një film familjar – Dhe ndoshta është, por audienca ende e pëlqen këtë film fenomenal.

Shikoni në Disney+

8 Pee-wee Hitchhiking with Large Marge nga “Pee-wee’s Big Adventure” (1985)

një përbindësh i frikshëm me sy të mëdhenj dhe flokë gri
Imazhi nga Warner Bros. Pictures

Një parodi e filmit klasik italian Hajdutët e biçikletavefilmi i parë i Pee-wee Herman ndjek personazhin e titullit në një kërkim mbarëkombëtar për biçikletën e tij, e cila u vodh në rrethana misterioze.

Gjatë udhëtimit të tij, Pee-Wee përsëritet në autostop. Një nga njerëzit që e merr atë është Large Marge, fantazma e frikshme dhe ogurzi e një shofer kamioni. Aventura e madhe e Pee-Wee ishte debutimi regjisor i Tim Burtondhe megjithëse nuk është një film horror, sigurisht që ka tregues të stilit të tij rrëqethës, veçanërisht në këtë skenë thellësisht shqetësuese që u ka dhënë fëmijëve të panumërt makthe ndër vite.

7 Shtëpia e Bathilda Bagshot nga “Harry Potter and the Deathly Hallows – Pjesa 1” (2010)

Bathilda Bagshot (Hazel Douglas) dhe Harry Potter (Daniel Radcliffe) në një dhomë të errët në
Imazhi nga Warner Bros. Pictures

Që nga momenti kur filloi në 2001, të gjithë e dinin se Harry Potter saga do të përfundonte në një finale shpërthyese, dhe përfundimi me dy pjesë i historisë ishte sigurisht ky. Dhuratat e Vdekjes – Pjesa 1ku Harry dhe miqtë e tij u nisën për të shkatërruar Horkrukset e Voldemortit, mund të mos jetë pjesa më e fortë në Harry Potter ekskluzivitet, por është një fillim mjaft solid për një epilog kaq plot ngjarje.

Gjatë shtatë hyrjeve të tij, seriali vazhdimisht flirtoi me disa elementë horror që u jepnin fansave të tij më të rinj ankthe. Por mbase kurrë nuk ishte vërtet aq e frikshme sa ishte kur Harry dhe Hermione vizituan shtëpinë e Bathilda Bagshot dhe sulmohen nga Nagini, një sekuencë që regjisori David Yates bërë me mjeshtëri të ndjehen të frikshme dhe kërcënuese nga fillimi në fund.

Shikoni në Max

6 Rituali i Parë nga “Indiana Jones dhe tempulli i dënimit” (1984)

Një grup duke dëshmuar një ritual të errët në një tempull pagan në Indiana Jones dhe Temple of Doom
Imazhi përmes Paramount Pictures

Parathënie e klasikes së aventurës thelbësore Sulmuesit e arkës së humbur, Steven Spielberg‘s Indiana Jones dhe Temple of Doom ndjek aventurat e arkeologut me emër teksa ai përpiqet të ndihmojë banorët e një fshati të vogël në Indi, fëmijët e të cilit janë rrëmbyer në mënyrë misterioze.

Filmi ishte më i errët se paraardhësi i tij në çdo mënyrë, dhe kjo ishte veçanërisht e qartë në skenën e tmerrshme që fillimisht i prezanton shikuesit me kultin pas rrëmbimeve të fshatit. Skena, e cila tregon zuzarin duke nxjerrë zemrën e një njeriu, ishte aq e frikshme sa vlerësimi PG-13 pa fillimin e tij falë këtij filmi.

Shikoni në Disney+

5 Udhëtimi me varkë në lumin e çokollatës nga “Willy Wonka dhe fabrika e çokollatës” (1971)

Gene Wilder në
Imazhi përmes Paramount Pictures

Ky përshtatje shumë e rishikueshme e një klasike Roald Dahl Libri për fëmijë është një aventurë e lezetshme muzikore, pas një fëmije të varfër që fiton një vizitë në fabrikën e çokollatës së Willy Wonka së bashku me katër fëmijë të tjerë. Filmi mbetet një nga muzikalët më të dashur të viteve ’70, dhe për arsye të mirë.

Një nga gjërat që Willy Wonka dhe fabrika e çokollatës është kaq e famshme për të pasur një nga skenat më të tmerrshme të një filmi për fëmijë. Ky moment vjen kur Wonka i çon vizitorët përmes një tuneli terrori në lumin e tij me çokollatë, një vend me ngjyra ndezëse psikedelike dhe imazhe shqetësuese që mund të jenë tepër rrëqethëse, edhe për të rriturit.

4 Zbulimi i sekreteve të arkës nga ‘Raiders of the Lost Ark’ (1981)

Harrison Ford si Indiana Jones dhe Karen Allen si Marion Ravenwood në Indiana Jones Raiders of the Lost Ark
Imazhi përmes Paramount Pictures

Sulmuesit e arkës së humbur, aventura e parë e Indiana Jones, ndjek profesorin e famshëm aventurier ndërsa ai punësohet nga qeveria për të gjetur Arkën legjendare të Besëlidhjes, duke u përballur me të gjithë regjimin nazist. Injoroni të gjithë kundërshtuesit: Indy është një protagonist fantastik dhe Raiders është aq i përsosur sa mund të bëhet një film aksion-aventure.

Tempulli i Kijametit mund të jetë filmi më i frikshëm Indy në përgjithësi; por kur bëhet fjalë për skena individuale, nuk ka asgjë aq të tmerrshme sa kulmi i saj Raiders, ku zuzarët hapin Arkën dhe fshihen nga fuqia e saj hyjnore. Kjo skenë pothuajse i mori filmit një vlerësim R, gjë që është provë e mjaftueshme se është një gjë mjaft e frikshme për një film ndryshe mjaft të zbutur.

Shikoni në Disney+

3 Marrja në pyetje e hapjes nga “Basterds Inglourious” (2008)

Hans Landa nga Inglourious Basterds
Imazhi nëpërmjet Universal Pictures

Quentin TarantinoDrama e luftës shumë e vlerësuar e tij Basterda të palavdishme paralelizon historinë e një grupi ushtarësh që planifikojnë të vrasin liderët nazistë, me planet hakmarrëse të një pronari teatri hebre.

Hans Landa, zuzari, është një personazh aq shqetësues dhe i tmerrshëm, saqë Tarantino pothuajse hoqi dorë nga filmi thjesht sepse nuk mundi të gjente aktorin e duhur, derisa hasi në atë të bujshme. Christoph Waltz. Skena hapëse e filmit është kur audienca prezantohet për herë të parë me Landën, dhe është një sekuencë vërtet thumbuese dhe frikësuese në çdo mënyrë të mundshme.

2 Krimi i luftës nga “Eja dhe shiko” (1985)

një djalë që mbahet nga një ushtar, duke parë kamerën me ankth
Imazhi përmes Sovexportfilm

Një film kundër luftës sa tronditës aq edhe pikëllues, kryevepra sovjetike Eja dhe shiko ndjek një djalë të ri që i bashkohet Rezistencës Sovjetike kundër forcave naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke kaluar një udhëtim që ndryshon jetën që do ta lërë atë krejtësisht të panjohur pasi të përfundojë. Filmi është thellësisht i vështirë për t’u përtypur, por një orë thelbësore.

Tërësia e Eja dhe shiko është një duzinë herë më e tmerrshme se shumica e filmave horror, por ndoshta asnjë skenë nuk është aq e vështirë për t’u parë sa sekuenca që rikrijon një nga shumë krimet e luftës të kryera nga nazistët gjatë luftës. Sasia e çnjerëzimit të portretizuar në skenë, si dhe mënyra dërrmuese e shpirtit në të cilën shfaqet, e bëjnë një makth vërtet të paharrueshëm të një skene.

Shikoni në kanalin Criterion

1 Njeriu i zbehtë nga “Labyrinthi i Pan” (2006)

Njeriu i zbehtë duke shfaqur kokërdhat në pëllëmbët e duarve të tij në
Imazhi nga Warner Bros. Pictures

Askush nuk do t’ju fajësonte që e mendoni këtë Labirinti i Panit, Guillermo DelToroKryevepra e errët e një vajze të magjepsur nga përrallat që tërhiqet në një botë misterioze fantazie, është në të vërtetë një film horror. Zakonisht nuk kategorizohet si i tillë, por është po aq i frikshëm sa më i miri prej tyre.

Padyshim që skena më e frikshme në të gjithë filmin vjen në seksionin me Njeriun e zbehtë. Dizajni i përbindëshit është i tmerrshëm, Doug JonesPerformanca e tij është tepër e frikshme dhe ndjenja e urgjencës dhe tensionit që Del Toro injekton në skenë e bën atë ndoshta skenën më të frikshme në çdo film jo horror.

TJETËR: Filma jokonvencionale të moshës

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here